Powstańcze Obozowisko Miłosław 1848
27 kwietnia 2024 roku odbyły się obchody 176. rocznicy Bitwy pod Miłosławem 1848 w postaci pikniku edukacyjnego ze stanowiskami grup rekonstrukcji historycznej „Powstańcze Obozowisko Miłosław 1848”.
Przygotowane były 4 stanowiska edukacyjne:
A. Stanowisko Uzbrojenie Powstańcze – Stanowisko oparte o elementy wyposażenia i uzbrojenia stosowanego w XIX w. w Polsce w trakcie zrywów narodowowyzwoleńczych; Prelekcje na temat taktyki i uzbrojenia Powstańców 1848
B. Stanowisko Artyleria Powstańcza – Stanowisko artylerii powstańczej, Pokaz działoczynów wraz z pokazem pirotechnicznym, Prelekcje o artylerii czarnoprochowej używanej w czasie Bitwy pod Miłosławiem1848.
C. Stanowisko Kuchnia wielkopolska w połowie XIX w.: Stanowisko oparte o plenerową kuchnię powstańczą, zawierającą stół, wiatę, wyposażenie obozowe, w tym dwa kute kotły, dwa trójnogi, patelnie, czarki oraz przenośny piecyk gliniany, stylizowane na punkt wydawania żywności żołnierskiej w okresie Powstania Wielkopolskiego 1848 r. Obsługa kuchni w postaci odtwórców historycznych w strojach wiejskich, inspirowanych tradycjami wielkopolskimi w połowie XIX w. Bezpłatny poczęstunek (200 porcji degustacyjnych), przygotowany na oczach widzów/gości pikniku:
– Zasmażanka wielkopolska, oparta o tradycyjne odmiany ziemniaków typowe dla Wielkopolski: Ignacy, Kuras, Tajfun, Zuzanna.
– Kasza gryczana na piwie miłosławskim.
D. Stanowisko Gry i zabawy w połowie XIX w.: Stanowisko prezentujące model rozrywki plenerowej różnych warstw społecznych w okresie Wiosny Ludów, zawierające wydzieloną (opalikowaną) przestrzeń do gier oraz przedmioty niezbędne do zrekonstruowania gier z ww. okresu.
Warsztaty (rozgrywki) gier z epoki: palcaty, rzut podkową, wiązanie siatki na czas, warcaby na stoliku,kardynały, ciskanka.
Odbyła się również mała inscenizacja – rekonstrukcja bitwy.
Piknik upamiętnił kampanię Wiosny Ludów i zwycięską bitwę pod Miłosławiem z 30 kwietnia
1848 roku. Bitwa pod Miłosławiem to największe starcie zbrojne powstania wielkopolskiego w 1848 roku, które miało miejsce 30 kwietnia w okolicach Miłosławia. Straty polskie wyniosły około 200 żołnierzy, a pruskie – 225 żołnierzy.
Materiały zamieszczone na stronie dostępne na licencji: uznanie autorstwa- na tych samych warunkach – (BY-SA)